آثار باستانی

تخت جمشید

قدیمی ترین یادمان تاریخی و فرهنگی این سرزمین، تخت جمشید، به عنوان خاستگاه تاریخ و تمدن کهن پارسی در 65 کیلومتری شمال شهر شیراز، یاد آور غرور ملی ایرانیان است. عظمت و غرور در سنگ سازه های تخت جمشید به قدری است که هنوز پس از گذشت افزون بر دو هزار و پانصد سال از بنیانگذاری این بنای سنگی، آثار به جا مانده در آن الهام بخش مسافران عزیز است. تاریخ این بنا که به شهر پارسه و یا پرسپولیس نیز مشهور است به 512 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و بر اساس آنچه در متون تاریخی آمده است ساخت این مجموعه تاریخی کهن 150 سال به طول انجامیده است.

ادامه مطالب

بازارهای شیراز

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از شاهکارهای معماری عهد زندیه است. این بازار بعد از ساخته شدن مسجد وکیل در سالهای حدود 1180 و به شکل صلیب ساخته شده است. در محل تقاطع دو رشته، طاق بزرگی به نام چهار سوق می باشد که دقیقاً در مرکز رشته شمالی قرار دارد. در شمال چهار سوق (راسته شمالی) 82 باب مغازه و در راسته جنوبی نیز 82 باب قرار دارد.  البته در سال 1313 خورشیدی برخی از مغازه های راسته شمالی به علت احداث خیابان زند از بین رفته اند.

ادامه مطالب

مشاهیر و بزرگان شیراز

سعدی، سلطان سخن

سعدی یکی از بزرگترین شعرای ایران است که بعد از فردوسی آسمان زیبای ادبیات فارسی را با نور خود روشن ساخت و او نه تنها یکی از بزرگترین شعرای ایران بلکه یکی از بزرگترین سخنوران جهان می باشد. ولادت سعدی در سالهای اول سده هفتم هجری در شهر شیراز می باشد. خانواده اش از عالمان دین بودند و پدرش از کارکنان دربار اتابک بوده که سعدی نیز از همان دوران کودکی تحت تعلیم و تربیت پدرش قرار گرفت ولی در همان دوران کودکی پدرش را از دست داد و تحت تکفل جد مادری خود قرار گرفت.

ادامه مطالب

باغ های شیراز

باغ ارم

از جمله زیباترین باغ های شیراز که سروناز ان شهرت جهانی دارد، باغ بسیار زیبای ارم می باشد. شاهکاری از هنر دوران قاجاریه که همچون نگینی در میان باغ قرار دارد، نقاشی، حجاری، کاشی کاری و گچبری بی نظری را به نمایش می گذارد. گلهای زینتی و گونه های متنوع گیاهی موجود در این باغ آن را به مرکزی بسیار جذاب و دیدنی برای گردشگران مبدل کرده است.

ادامه مطالب

موزه های دیدنی شیراز

شیراز به داشتن بناهای فراوان از دوران قبل و بعد از اسلام شهرت دارد. بخشی از این بناها امروزه به موزه هایی تبدیل شده اند که آثار گرانبهای تاریخی مکشوفه در استان فارس را به  نمایش گذاشته اند. از جمله این بناهای زیبا که به موزه تبدیل شده اند می توان موارد زیر را نام برد:

ادامه مطالب

Background Image

Header Color

:

Content Color

: